2023-12-11 14:56

Az Egyesült Arab Emirátusokban szervezett COP 28 klímacsúcs második hétvégéjén is nagy érdeklődés övezte az Európából egyedüli kiállítóként jelen lévő Neumann János Egyetemet. A kecskeméti egyetem standját meglátogató Lantos Csaba, energiaügyi miniszter és Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere szerint jövőbe mutató helyzet, ha egy nemzeti célkitűzésben Magyarország és a kormány, valamint az egyetemek képesek együttműködni.

Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere és Lantos Csaba, energiaügyi miniszter is felkereste a hétvégén a Neumann János Egyetem standját a COP28 klímacsúcson Dubaiban. 

A városvezető kiemelte, hogy az elmúlt évtized gazdasági szerkezeti átalakításának köszönhetően Kecskemét ma már egy jól látható pont a világ térképén. A város egy olyan kelet-nyugati irányú, kontinenseket átívelő tengely része, amely a jövőben új stratégiát jelöl ki nem csak az ország politikájában, de a vármegye székhely gazdasági terveit illetően is. Szemereyné Pataki Klaudia hangsúlyozta, hogy kivételes együttállás eredménye, ha egy város és az egyeteme összhangban képesek működni. A klímacsúcson Magyarországról egyedüli kiállítóként részt vevő Neumann János Egyetem azt az üzenetet tolmácsolja, hogy a vidék és egyben Kecskemét a nemzet gazdasági folyamatainak valódi motorja, és önállóan is képes a kitűzött célokat a világ nagy platformjain megjeleníteni. 

Lantos Csaba, energiaügyi miniszter a klímacsúcson való felszólalása során kijelentette, hogy Magyarország már elvégezte a házi feladatát, és várhatóan már 2030 előtt eléri azokat a célkitűzéseket, melyek a globális felmelegedés átlaghőmérsékletének csökkentését szolgálják a megújuló energiaforrások tekintetében. A miniszter az egyetem standját is meglátogatta, ahol megtekintette azt a multifunkciós járművet, amely hidrogén, napenergia és elektromos áram hármas forrásából táplálkozva, mesterséges intelligencia által irányított meghajtással rendelkezik. Lantos Csaba egyetértett azzal, hogy Magyarország igazán versenyképes termékekkel képes a világpiacon megjelenni, de a leginkább figyelemreméltó az, hogy az oktatásunk és a mindenkori tudásfókuszunk képes a világ figyelmét a Kárpát-medencére irányítani. A kecskeméti Neumann János Egyetem által most bemutatott jármű, a Neumann H2 megalkotásának elsődleges szempontja nem az értékesítés. A modellel az oltalmi- és szabadalmi lehetőségeken túl a cél az volt, hogy az alaptalan félelmeket megcáfolva, a szélesebb közvélemény számára is elfogadottá tegyék a hidrogénhajtású járműveket. Egyetemként pedig fontos célkitűzés, hogy a hallgatók gyakorlati példán keresztül ismerhessék meg a jövő közlekedésének egyik eszközét.

A COP 28 klímacsúcson az érdeklődés töretlen a magyar stand iránt. Az Egyesült Arab Emirátusok lapjainak hasábjain is megjelent a kecskeméti egyetem, ami elősegíti a Neumann János Egyetem egyik fontos célkitűzését, hogy 2025-ig több százra növelje nemzetközi hallgatóinak létszámát.