
2025-07-10 19:45
A Neumann János Egyetem hallgatói és oktatói ismét egyedülálló technológiai fejlesztéssel hívják fel magukra a figyelmet: saját tervezésű és építésű napelemes járművükkel részt vesznek a világ egyik legismertebb fenntarthatósági és mérnöki kihívásán, az ausztráliai Bridgestone World Solar Challenge versenyen.
A verseny célja nem csupán a több mint 3000 km-es ausztrál kontinensen való átkelés, hanem az, hogy a világ vezető műszaki egyetemei és innovációs csapatai olyan járműveket hozzanak létre, amelyek kizárólag napenergia segítségével képesek leküzdeni ezt a távot – mindezt hatékonyságra, aerodinamikára és mérnöki kreativitásra, valamint a tudásra építve. Az egyetem szempontjából az esemény iparági partnerségeket is jelent az energetikai, autóipari, mérnöki, pénzügyi, anyagtudományi és informatikai szektorokban.
A kecskeméti Neumann János Egyetem nem először áll rajthoz ezen a rangos megmérettetésen: 2015-ben a Megalux névre keresztelt jármű már sikeresen teljesítette a kihívást, akkor a magyar csapat történetében először végig haladt a teljes versenytávon. A most bemutatott új jármű ennek a történelmi sikernek az örökségére, műszaki tapasztalataira és lelkesedésére épül – de egy új generáció látásmódjával és technológiai tudásával vértezve.
„Ez a projekt egyszerre szól a jövőről, a mérnöki kiválóságról és a fenntarthatóságba vetett hitünkről. Büszkék vagyunk rá, hogy az egyetem falain belül olyan műhelymunka folyik, amely világszínvonalú eredményekhez vezethet és habár a technikai sportról van szó, de mégis a csapatszellemben van a titka” – emelte ki a projekt méltatása során Dr. habil. Fülöp Tamás az egyetem rektora.
A fejlesztés nem jöhetett volna létre erős háttértámogatás nélkül: az egyetem fenntartója, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kulcsszerepet játszott a projekt szakmai és anyagi kereteinek biztosításában, csakúgy, mint a Kecskeméti Felsőoktatásért Alapítvány és azok a szponzorok és vállalati partnerek, akik hittek abban, hogy egy regionális felsőoktatási intézmény is képes világméretű innovációra.
„2020-ban itt az egyetemen egy új pályát rajzolt a kuratórium, mely pályán a Neumann János Egyetem elindult és az intézmény vezetőinek és közösségének munkája révén mára már kézzel fogható eredményei is vannak ennek az útnak.
A Neumann Solar Projekt kapcsán Szemerey Szabolcs stratégiai igazgató kiemelte, hogy szponzorok és az alapítványi modell biztosította rugalmasság és stratégiai fókusz nélkül a Neumann Solar projekt nem valósulhatott volna meg. Ez is bizonyítja, hogy a hazai felsőoktatás képes hidat építeni a tudomány, a gazdaság és a társadalmi felelősségvállalás között”
A kecskeméti egyetem csapata a Neumann Solar Team több mint egy éven át dolgozott a jármű fejlesztésén, a megújult napelemes rendszer, az ultrakönnyű composit szerkezet, valamint az energiamenedzsmentet támogató mesterséges intelligencia által is tervezett irányítás mind a jármű egyediségét erősíti. A verseny hivatalos rajtja 2025. augusztus 24-én lesz az ausztráliai Darwin városából, a cél pedig a több mint 3000 kilométerrel délebbre található Adeleide.
Szurkoljunk együtt a csapatnak!
Fotók: Banczik Róbert