
2025-04-14 08:08
A nemrégiben sikeresen lezárt 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00260 azonosítószámú k+f projekt keretében az ALUKONSTRUKT Kft. munkatársai a kecskeméti Neumann János Egyetem szakértőivel együttműködve - egy teljesen új megoldás került kifejlesztésre az alumínium és alumínium kompozit lemezek ragasztására. A projekt során egy különleges felületkezelési eljárással társított ragasztástechnológiát fejlesztettek ki, amely forradalmasíthatja a homlokzatburkolatok gyártását. Ez az innováció lehetővé teszi, hogy a ragasztott kötéseink erősebbek, tartósabbak és esztétikusabbak legyenek – elkerülve a hagyományos megoldások, például a csavarozás, szegecselés, hegesztés hátrányait.
Miért fontos ez? Az építőipar folyamatosan fejlődik, és egyre nagyobb az igény a modern, fenntartható és költséghatékony megoldásokra. A projekt eredményeképpen egy olyan technológia került kifejlesztésre, amely csökkenti az kémiai anyaghasználatot, gyorsabb gyártási folyamatot biztosít, és hosszabb élettartamot garantál a ragasztott kötések számára. Ezzel nemcsak az építészek és kivitelezők munkáját könnyíthetjük meg, hanem a végfelhasználók számára is értéket teremtünk.
Az egyik legfontosabb eredménye a pályázatnak a hidegplazmasugaras felületkezelési technológia sikeres kifejlesztése és tesztelése, amely egyedülálló módon kombinálja a mobilitást, a gyorsaságot és a hatékonyságot az építőipari ragasztástechnológiai alkalmazások terén. A létrehozott rendszer nemcsak laboratóriumi környezetben bizonyította működőképességét, hanem valós építési építőipari környezetben is. A fejlesztés során a technológia úgy került kialakításra, hogy az egyszerűen kezelhető legyen, így a kivitelezési folyamatban dolgozók gyorsan és hatékonyan alkalmazhassák anélkül, hogy speciális szakértelmet igényelne. A rendszer egyik kulcsfontosságú előnye, hogy nincs szükség hosszadalmas kémiai előkészítésre vagy utólagos száradási időre – a felületek azonnal készen állnak a ragasztásra. A prototípus sikeres működését a végrehajtott laboratóriumi és helyszíni tesztek is igazolták, amelyek során a felületkezelést követő ragasztott kötések szilárdsága jelentősen meghaladta a korábbi hagyományos eljárásokkal elérhető értékeket. Az eredmények alapján kidolgozásra került a felhasználási protokollt is, amely iránymutatást nyújt a technológia különböző anyagokhoz való alkalmazásához.
A projekt eredményeként optimalizáltuk a festett és festettlen alumínium felületeken megvalósítandó szerkezeti ragasztástechnológiát. Vizsgáltuk a ragasztott kötések különböző környezeti körülmények között való viselkedését is. Célunk volt a projekt során, hogy nem csak egy technológia fejlesztés valósuljon meg, hanem hosszútávó tudásbázis és kompetencia épüljön fel a ragasztási és felületkezelési eljárások tudományterületén.
A nemzetközi szinten is egyedülálló eredmények birtokában, az általunk fejlesztett plazmasugaras felületkezelési technológia lehetővé teszi az építőipari ragasztási folyamatok gyorsabb, költséghatékonyabb és környezetbarátabb megvalósítását, ezzel új standardokat állítva az alumíniumlemezek rögzítési technológiájában.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által támogatott 604,3 millió Forint összköltségű projekt megvalósításához a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az NKFI Alapból összesen 400 millió Forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott Kedvezményezettek részére mely támogatásból az ALUKONSTRUKT Kft. mint konzorciumvezető 261,65 millió Forint összegben a Neumann János Egyetem, mint konzorciumi partner 138,35 millió Forint összegben részesült. A támogatás összege a projekt elszámolható összköltségének 66,19% -a.
További információ kérhető:
ALUKONSTRUKT Kft.
Tőkés Barna Bálint
tel: +36 62 554 424
e-mail: alukonstrukt@alukonstrukt.hu
https://alukonstrukt.hu/kapcsolat/
Neumann János Egyetem
Dr. Berczeli Miklós
tel: +36 20 370 0692
e-mail: berczeli.miklos@nje.hu

