2025-04-02 10:08

A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BKMKIK) és a Neumann János Egyetem (NJE) között olyan komplex, szakmai alapokon nyugvó együttműködés áll fenn, amely szoros kapcsolatot teremt az oktatás és a gazdaság szereplői között. A partnerség célja, hogy a felsőoktatási intézmény tudásbázisa és a kamara vállalkozóinak tapasztalata egymást erősítve járuljon hozzá a térség versenyképességének növeléséhez, a fiatal szakemberek gyakorlati felkészítéséhez, valamint a kis- és középvállalkozások fejlődésének támogatásához.

Ezen együttműködés újabb állomása egy 2025. május 7-én megrendezésre kerülő közös program, amelynek keretében kerekasztal-beszélgetések indulnak a kamara tagjai, az egyetem oktatói, kutatói és kiváló hallgatói között. A rendezvény célja, hogy közvetlen párbeszéd alakuljon ki az érintett szereplők között, elősegítve a tudásmegosztást, az új kapcsolatok kiépítését és az oktatás tartalmi közelítését a munkaerőpiaci igényekhez. Ez akár más hazai intézmények számára is mintául szolgálhat, és hozzájárulhat egy újfajta, tudásalapú együttműködési kultúra kialakulásához a felsőoktatás és a vállalati szféra között.

Az együttműködés további kiemelt eleme a gazdasági és innovációs folyamatok erősítése. A kutatás-fejlesztés és az innováció területén az idei évben egy országos projekt keretében a K+F+I tevékenységet végző vállalkozások számára egyetemi szakértők bevonásával elemzői és mentori támogatást valósít meg a két intézmény. A cél az, hogy az egyetem és a kamara által kínált szolgáltatások összehangolt módon biztosítsák a vállalkozások fejlődését, miközben az felek közösen dolgoznak az innovációs szemlélet minél szélesebb körű elterjesztésén

Úgyszintén több évre visszatekintő szakmai partnerség keretében elemzések készítésével vesz részt az egyetem a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara gondozásában megjelenő „TOP 100 – Bács-Kiskun vármegye gazdasága” című kiadvány elkészítésében. A kiadvány évente átfogó képet ad a térség legnagyobb vállalkozásainak teljesítményéről, a gazdasági trendekről és a vállalati szektor átalakulásáról.

A nemzetközi kapcsolatok terén is kölcsönösen építenek egymás tapasztalataira. A partnerség célja, hogy bővüljenek a régió nemzetközi szakmai és üzleti lehetőségei, valamint az, hogy új együttműködési utak nyíljanak meg, például a Kárpát-medencei egyetemi hálózatokhoz történő kapcsolódás révén.

A képzések területén az együttműködés az egyetem aktív részvételét is jelenti a kamara által működtetett munkaerőpiaci egyeztető fórumokban. Ezek keretében olyan szakképzési és felnőttképzési irányokat határoznak meg közösen, amelyek a térség gazdasági szükségleteihez igazodnak. A partnerek emellett közös felnőttképzési programokat dolgoznak ki, többek között energetikai, pénzügyi és műszaki témákban, miközben az egyetemi tudásbázisra támaszkodva vállalati tréningeket és továbbképzéseket is szerveznek – különös tekintettel az Ipar 4.0 és a robotika területére.

Kiemelt figyelmet kap a fiatalok vállalkozóvá válásának támogatása is. A "Kamarával a vállalkozásokért" tantárgy 2020 szeptemberében indult a NJE Gazdaságtudományi Karán, együttműködésben az iparkamarával. A kurzuson a hallgatók betekintést nyernek a vállalkozói lét gyakorlati aspektusaiba, megismerve annak lehetőségeit és kihívásait. A program népszerűségét mutatja, hogy a 2024-es tanévben közel 30 hallgató választotta ezt a kurzust. A tantárgy keretében a diákok mentorok segítségével dolgoznak ki vállalkozási ötleteket, amelyeket egy szakértő zsűri előtt mutatnak be.

A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Neumann János Egyetem közötti együttműködés tehát nemcsak a jelen kihívásaira igyekszik választ adni, hanem hosszú távon is hozzájárul a térség gazdasági megerősödéséhez. Az egyetem és a vállalkozói környezet közötti kapcsolat elmélyítésével, valamint a munkaerőpiaci igényekhez illeszkedő, gyakorlatközpontú megoldásokkal a partnerség aktívan szolgálja Bács-Kiskun vármegye fenntartható fejlődését.

Forrás: www.hiros.hu