2025-02-28 08:34

Zsúfolásig megtelt a Neumann János Egyetem nagyelőadója 2025. február 27-én, amikor bemutatták a névadó életéről szóló filmet. A bemutató alkalmából Kecskemétre látogatott a film rendezője, Bertha Lívia és producere, Lajos Tamás is.

Neumann János több tudományterületen alkotott maradandót, többek között megalkotta az első programozható digitális számítógépet, halálos ágyán pedig leírta a számítógép és az agy közötti kapcsolatokat. Ám azt valószínűleg nem tudhatta, hogy mindez a mesterséges intelligenciához vezet, az pedig egy róla szóló film megszületésében segít. 

A filmet megnézve komoly alkotói munka tárul elénk. Megszólalók sora, mint Karikó Katalin Nobel-díjas biológus, Kovács László fizikus, Hargittai István kémikus, tudománytörténész, Neumann Marina (Neumann János lánya), Pázsit Imre atomfizikus-reaktorfizikus, Rédei Miklós tudományfilozófus, Neumann kutató és még sokan mások mondják el gondolataikat. A 20. század eleji felvételek segítik a nézőt elhelyezkedni a korban. Korabeli interjúkkal, Wigner Jenő, Teller Ede gondolataival színesítik a történetet. Nemcsak a tudóssá válás folyamatát láttatja a film, hanem Neumann emberi oldalát is. Azét a Neumannét, aki imádott gondolkozni, aki olykor-olykor vezetés közben is olvasott, vagy aki híres volt partitrükkjeiről. Az egyik alkalommal például megtanulta a Santa Fé-i telefonkönyvet kívülről és amikor valaki bekiabált egy oldalszámot, ő hibátlanul felsorolta az oldalhoz tartozó neveket a telefonszámokkal együtt. A róla szóló történeteket szépen bontja ki a film és egyensúlyban tartja a szórakoztató és tudományos mondanivalót is.

 

Bertha Lívia rendező elmondta, a Neumann Alapítványtól származó felkérés egy olyan filmről szólt, ami nagyon széles közönség számára érthető. Vetíthető az iskolákban, miközben új információkat adhat a tudósoknak is. A megvalósítás nagy kihívás volt, de számtalan innováció segítette az alkotókat. Ilyen a mesterséges intelligencia használata is.

Nagyon sok mesterséges intelligenciával készült dolog van a filmben. A hangok is mesterséges intelligenciával készültek, így például Neumann hangja is. Van saját, eredeti hangunk, amikor magyarul beszélt, az az eredeti magyar, de amikor angolul beszélt a filmben, ott reprodukáltuk a hangját, a magyar nyelvi mintából. Rengeteg olyan fotó van, amit megmozgattunk, vagy rengeteg olyan kép, amit AI segítségével készítettünk. És nagyon jó volt látni ezeket a fotókat itt, nagyon nagy felbontásban. Hogy működnek, ugyanúgy hatnak és nem esnek szét, kiváló a minőség mind a kép, mind a hang tekintetében. Azt gondolom, ez a bemutató volt az igazi bemutató, itt, Kecskeméten, mert olyan körülmények, technikai feltételek és közönség volt, hogy igazán méltó Neumann János emlékéhez – mondta a rendező. 

Kiemelte, hogy terveik között szerepel, hogy a Neumann János Egyetem a produceri irodával közösen elindul magyarországi és határon túli egyetemekre, hogy bemutassák az alkotást.

Arról, hogy a filmet moziban is láthatja-e majd a közönség, Lajos Tamás, a film producere elmondta, a megrendelés és az általuk benyújtott pályázat televíziós filmre szólt. A mozinak nem terepe a dokumentumfilm, így nagy valószínűséggel marad a televízióban. 

 

Elkészült egyébként a film mozikópiája is, így egy két kivételes alkalommal bevisszük nagy vászonra, de alapvetően televíziós forgalmazásra fog kerülni — mondta a film útjáról a rendező. A producer elmondta, nagy szakmai sikere van a filmnek, mely meggyőzte megrendelőket, akiktől felkérést kaptak arra, hogy hasonló stílusban, hasonló alkotói körrel folytassák. Így Teller Edéről, majd Szilárd Leóról készítik a következő dokumentumfilmet.

Forrás: www.hiros.hu 

Fotók: Gyenes Kata