2023-09-28 11:27

Rotterdamban rendezte meg az EAIE (European Association for International Education) 2023. szeptember 26-29. között az idei nemzetközi felsőoktatási konferenciáját és kiállítását, melyen a Neumann János Egyetem is képviseltette magát. A négy napos konferencia lehetőséget ad arra, hogy a világ minden tájáról érkező egyetemek képviselői és a  felsőoktatás nemzetköziesítését támogató szolgáltatók találkozzanak egymással, a folyamatok optimalizálása és folyamatos fejlesztése tekintetében. 

A konferencia megnyitóján elhangzott, hogy a résztvevők egy erős közösség tagjai, akik abban a kitüntetett és kivételes helyzetben vannak, hogy a felsőoktatás nemzetköziesítésén, annak jövőjén dolgozhatnak, akik elkötelezettek a felsőoktatás nemzetköziesítése mellett Európában és azon túl. Az eseményen jelenlévő szakemberek feladatai között szerepel, hogy új kapcsolatokat építsenek, egymást inspirálják, egymástól tanuljanak és minél jobb megoldásokat találjanak a mobilitás kihívásaira. Ökoszisztémát építenek, ahol a friss ötletek és a legjobb gyakorlatok virágozhatnak, platformot biztosítanak a tanulás, a hálózatépítés és a tudáscsere számára. A kiállítás az akadémiai és a nem akadémiai szakemberek számára is remek lehetőséget nyújtott a személyes kapcsolatfelvételre, tapasztalatcserére, stratégiai tervezésre. 

A konferencia fókuszában a Z generáció áll. Az a generáció, akinek tagjai 1995 és 2010 között születtek, és akik néhány év múlva többségben lesznek a munkaerőpiacon. Két lényeges jellemzőjüket érdemes kiemelni: egyrészt ennek a generációnak az aktivitás, az aktív lét a fontos, melyhez a legtöbb esetben már a digitális eszközöket veszik igénybe. Másrészt ez a generáció sajnos különböző krízisekkel együtt nőtt fel. A klímaválság, az egészségügyi problémák és a környezeti kihívások ösztönösen túlélési stratégiák kialakítására kényszerítik ezt a generációt, ami lehet fightmode, flightmode vagy freezemode. Ez azt jelenti, hogy van, aki frusztráltsága miatt agresszívvé válik, vannak, akik semmiről nem szeretnének tudni, becsukják a fülüket, és vannak, akiket lebénít a szorongás, a jövőtől való félelem. A feladat, hogy az idősebb generációs segítse a fiatalokat, tanítsák meg és biztosítsák nekik azokat a technikákat és eszközöket, melyekkel a kríziseket hatékonyan fel tudják dolgozni. 

A Neumann János Egyetemet Dr. Sági Norberta oktatási rektorhelyettes, Kohi Habib, az NJE Nemzetközi Iroda vezetője, valamint Pesti István, az EU4DUAL projektmenedzsere képviselte. A konferencián indiai, szingapúri, dél-koreai, francia, német és grúziai egyetemek képviselőivel alakítottak ki olyan kapcsolatokat, amikkel lehetőség lesz további együttműködésekre, mint például hallgatói és oktatói csereprogramok, valamint közös képzések és projektek indítása. A kapcsolatépítés mellett olyan előadásokon és workshopokon vettek részt az NJE képviselői, melyek egyebek mellett olyan kérdésekre keresték a választ, hogy honnan hová tart a felsőoktatás nemzetközivé válása, milyen hatással van rá a folyamatosan fejlődő technika és technológia, valamint hogyan tudják az egyetemek ezen változásokat irányítani, illetve megelőzni.